دکتر ایمان عمرانی – دندانپزشک در کرج

 • info@imanomrani.com
 • 09354100639

لکوپلاکیا یا زخم های سفید داخل دهان : راه های تشخیص و درمان

لکوپلاکیا

لکوپلاکیا یا زخم های سفید داخل دهان : راه های تشخیص و درمان

لکوپلاکیا چیست؟

لکوپلاکیا یا زخم های سفید داخل دهان بیماری است که در آن لکه های ضخیم ، سفید یا مایل به خاکستری معمولاً در داخل دهان شما ایجاد می شود. سیگار کشیدن شایع ترین علت است. اما سایر تحریک کننده ها نیز می توانند باعث این وضعیت شوند.

لکوپلاکیای خفیف معمولاً بی ضرر است و اغلب به خودی خود از بین می رود. موارد جدی تر ممکن است به سرطان دهان مرتبط باشد و باید به سرعت درمان شود.

مراقبت های منظم از دندان می تواند به جلوگیری از عود کمک کند.


تشخیص بیماری ها با استفاده از دندان ها


علائم لوکوپلاکیا چیست؟

لکوپلاکیا در قسمت هایی از بدن که بافت مخاطی دارند مانند دهان رخ می دهد.

این عارضه توسط وصله های غیرمعمول داخل دهان مشخص می شود. از نظر ظاهری این وصله ها ممکن است متفاوت باشد و ممکن است دارای ویژگی های زیر باشد:

 • رنگ سفید یا خاکستری
 • سطح ضخیم ، سخت و برجسته
 • مودار / مبهم (فقط لکوپلاکیای مویی)
 • لکه های قرمز (نادر)
 • قرمزی ممکن است نشانه ای از سرطان باشد. اگر لکه هایی با لکه های قرمز دارید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

لوکوپلاکی می تواند در لثه ها ، داخل گونه ها ، زیر یا روی زبان و حتی روی لب ها ایجاد شود. توسعه وصله ها ممکن است چندین هفته طول بکشد. آنها بندرت دردناک هستند.

برخی از زنان ممکن است در خارج از اندام تناسلی خود در ناحیه ولو و همچنین واژن دچار لکوپلاکی شوند. این مسئله معمولاً در زنان یائسه دیده می شود. این یک بیماری خوش خیم است. اگر نگرانی در مورد موارد جدی تر وجود دارد ، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

زخم های سفید داخل دهان
زخم های سفید داخل دهان

علل لکوپلاکیا چیست؟

علت دقیق لکوپلاکیا ناشناخته است. این در درجه اول به مصرف دخانیات مرتبط است. سیگار کشیدن شایع ترین علت است. اما جویدن تنباکو همچنین می تواند باعث لکوپلاکی شود.

دلایل دیگر عبارتند از:

 • آسیب به داخل گونه شما ، مانند گاز گرفتن
 • دندانهای ناصاف و ناهموار
 • دندان مصنوعی ، به خصوص اگر به طور نامناسب نصب شده باشد
 • شرایط التهابی بدن
 • مصرف طولانی مدت الکل
 • در حالی که برخی تحقیقات نشان می دهد ممکن است ارتباطی بین لکوپلاکیا و ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود داشته باشد ، اما شواهد کافی برای حمایت از ارتباط وجود ندارد.

لکوپلاکیای مویی

ویروس Epstein-Barr (EBV) اصلی ترین عامل لکوپلاکیای مویی است. با ابتلا به این ویروس ، برای همیشه در بدن شما باقی می ماند. EBV معمولاً خاموش است.

با این حال ، می تواند باعث ایجاد لکه های لکوپلاکیای مویی در هر زمان شود. شیوع این بیماری بیشتر در افراد مبتلا به HIV یا سایر مشکلات ایمنی دیده می شود.


علل اصلی طعم فلز در دهان و راههای درمان آن


چگونه لکوپلاکیا تشخیص داده می شود؟

لکوپلاکیا معمولاً با معاینه دهانی تشخیص داده می شود. در طی یک معاینه دهانی ، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند لکوپلاکی بودن وصله ها را تأیید کند. ممکن است شرایط را با برفک دهانی اشتباه بگیرید .

برفک دهان عفونت مخمری است. وصله های ایجاد شده معمولاً نرمتر از وصله های لکوپلاکیاست. ممکن است راحت تر خونریزی کنند. وصله های لوکوپلاکیا ، برخلاف برفک دهان ، قابل پاک شدن نیست.

ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی شما ممکن است برای تأیید علت ایجاد لکه ها ، آزمایشات دیگری را نیز انجام دهد. این به آنها کمک می کند درمانی را ارائه دهند که ممکن است از ایجاد تکه های بعدی جلوگیری کند.

اگر پچ مشکوک به نظر برسد ، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما نمونه برداری می کند. برای انجام بیوپسی ، آنها تکه کوچکی از بافت را از یک یا چند لکه شما خارج می کنند.

سپس آنها نمونه بافت را برای تشخیص به یک آسیب شناس می فرستند تا سلول های سرطانی یا سرطانی را بررسی کند.

گزینه های درمانی برای لوکوپلاکی چیست؟

اکثر وصله ها به خودی خود بهبود می یابند و به هیچ درمانی نیاز ندارند. پرهیز از هرگونه محرکی که ممکن است باعث لکوپلاکی شما شود مانند استفاده از دخانیات مهم است. اگر شرایط شما مربوط به تحریک ناشی از مشکل دندان باشد ، دندانپزشک شما ممکن است بتواند این مسئله را برطرف کند.

اگر نمونه برداری از نظر سرطان دهان مثبت شود ، باید بلافاصله وصله برداشته شود. این می تواند به جلوگیری از گسترش سلول های سرطانی کمک کند.

با استفاده از لیزر درمانی ، چاقوی جراحی یا روش انجماد می توان وصله ها را از بین برد .

لکوپلاکیای مویی  منجر به سرطان دهان نمی شود و معمولاً نیازی به برداشتن آن نیست. ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی شما ممکن است داروهای ضد ویروسی را برای جلوگیری از رشد وصله ها تجویز کند. از پمادهای موضعی حاوی اسید رتینوئیک نیز می توان برای کاهش اندازه پچ استفاده کرد.

زخم های سفید داخل دهان
زخم های سفید داخل دهان

چگونه می توان از لکوپلاکی جلوگیری کرد؟

با تغییر در شیوه زندگی می توان از بسیاری از موارد لوکوپلاکی جلوگیری کرد:

 • سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو را متوقف کنید .
 • مصرف الکل را کاهش دهید .
 • غذاهای غنی از آنتی اکسیدان مانند اسفناج و هویج بخورید . آنتی اکسیدان ها ممکن است به غیرفعال کردن عوامل تحریک کننده که باعث ایجاد ضایعه می شوند ، کمک کنند.
  اگر فکر می کنید به بیماری لکوپلاکی مبتلا هستید ، بلافاصله با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا وصله ها بدتر نشوند.

قرارهای بعدی بسیار مهم است. به محض ابتلا به لکوپلاکی ، احتمال بروز مجدد آن در آینده افزایش می یابد.


هر چیزی که باید در مورد کامپوزیت دندان بدانید


چشم انداز طولانی مدت لکوپلاکیا چیست؟

در بیشتر موارد ، لکوپلاکی تهدید کننده نیست (یعنی موجب مرگ نمی‌شود). ضایعات به دهان شما آسیب دائمی نمی رسانند و معمولاً ظرف چند هفته پس از از بین بردن منبع تحریک به خودی خود برطرف می شوند.

با این حال ، اگر ضایعه شما  دردناک است یا مشکوک به نظر می رسد ، دندانپزشک ممکن است آزمایشاتی را برای رد موارد زیر انجام دهد:

 • سرطان دهان
 • ایدز
  سابقه لوکوپلاکی می تواند خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش دهد ، بنابراین اگر متوجه لکه های نامنظمی در دهان خود شده اید ، به پزشک اطلاع دهید. بسیاری از عوامل خطر لکوپلاکی نیز از عوامل خطر سرطان دهان است. سرطان دهان می تواند در کنار لکوپلاکیا ایجاد شود.
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید