دکتر ایمان عمرانی – دندانپزشک در کرج

 • info@imanomrani.com
 • 09354100639

علت اصلی و علامت مهم پوسیدگی دندان

علت اصلی و علامت مهم پوسیدگی دندان

علت اصلی و علامت مهم پوسیدگی دندان

حفره ها مناطقی هستند که به طور دائمی در سطح سخت دندان های شما آسیب دیده و به صورت دهانه ها یا سوراخ های ریزی در می آیند. حفره هایی که به آن پوسیدگی دندان یا پوسیدگی نیز گفته می شود ، به دلیل ترکیبی از عوامل از جمله باکتری در دهان ، میان وعده های مکرر ، نوشیدن نوشیدنی های شیرین و تمیز نکردن خوب دندان ها ایجاد می شود.

حفره و پوسیدگی دندان از جمله مشکلات بهداشتی رایج در جهان است. به خصوص در کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان بیشتر دیده می شوند. اما هر کسی که دندان داشته باشد می تواند دچار حفره شود ، از جمله نوزادان.

اگر حفره ها درمان نشوند ، بزرگتر می شوند و لایه های عمیق دندان شما را تحت تأثیر قرار می دهند. آنها می توانند منجر به دندان درد ، عفونت و از دست دادن دندان شوند. ویزیت های منظم دندانپزشکی و عادت های خوب مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بهترین محافظت شما در برابر پوسیدگی و پوسیدگی دندان است.

علائم

علائم و نشانه های حفره ها بسته به وسعت و موقعیت آنها متفاوت است. وقتی حفره ای تازه شروع شده باشد ، ممکن است هیچ علائمی نداشته باشید. با بزرگتر شدن پوسیدگی ، ممکن است علائم و نشانه هایی مانند:

 • دندان درد ، درد خود به خودی یا دردی که بدون هیچ دلیل مشخصی رخ می دهد
 • حساسیت دندان
 • درد خفیف تا شدید هنگام خوردن یا نوشیدن چیز شیرین ، گرم یا سرد
 • سوراخ یا چاله های قابل مشاهده در دندان های شما
 • لکه های قهوه ای ، سیاه یا سفید روی هر سطح از دندان
 • درد هنگام نیش زدن

چه موقع به دندانپزشک مراجعه کنیم

شاید از تشکیل حفره آگاهی نداشته باشید. به همین دلیل انجام معاینات و تمیزکاری های منظم دندانپزشکی حتی در صورت خوب بودن دهان از اهمیت برخوردار است. با این حال ، اگر دندان درد یا درد دهان دارید ، در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید.

علل

حفره ها در اثر پوسیدگی دندان ایجاد می شوند – فرآیندی که با گذشت زمان اتفاق می افتد. در اینجا نحوه ایجاد پوسیدگی دندان آورده شده است:

 • پلاک تشکیل می شود. پلاک دندان یک فیلم چسبناک شفاف است که دندانهای شما را می پوشاند. این به دلیل خوردن مقدار زیادی قند و مواد نشاسته ای و تمیز نکردن دندان ها به خوبی است. وقتی قندها و نشاسته ها از روی دندان های شما پاک نمی شوند ، باکتری ها به سرعت از روی آنها تغذیه می کنند و پلاک ایجاد می کنند. پلاکی که روی دندان شما می ماند می تواند در زیر یا بالای خط لثه شما تبدیل به تارتار (حساب) شود. تارتار برداشتن پلاک را دشوارتر می کند و باعث ایجاد سپر برای باکتری ها می شود.
 • حملات پلاک. اسیدهای موجود در پلاک مواد معدنی موجود در مینای دندان سخت و بیرونی دندان شما را از بین می برد. این فرسایش باعث ایجاد روزنه های کوچک یا سوراخ هایی در مینای دندان می شود – اولین مرحله از حفره ها. هنگامی که نواحی مینای دندان فرسوده شد ، باکتری ها و اسید می توانند به لایه بعدی دندان شما ، به نام عاج ، برسند. این لایه نرم تر از مینای دندان است و در برابر اسید مقاومت کمتری دارد. عاج دارای لوله های ریزی است که مستقیماً با عصب دندان ارتباط برقرار می کند و باعث ایجاد حساسیت می شود.
 • تخریب همچنان ادامه دارد. وقتی پوسیدگی دندان ایجاد می شود ، باکتری ها و اسید به مارش خود ادامه می دهند و در کنار مواد داخلی دندان (پالپ) که شامل اعصاب و رگ های خونی است حرکت می کنند. پالپ از باکتری ها متورم و تحریک می شود. از آنجا که جایی برای ورم در داخل دندان وجود ندارد ، عصب تحت فشار قرار گرفته و باعث درد می شود. ناراحتی حتی می تواند در خارج از ریشه دندان تا استخوان گسترش یابد.

عوامل خطر

هرکسی که دندان داشته باشد در معرض پوسیدگی است ، اما عوامل زیر می توانند خطر را افزایش دهند:

 • محل قرارگیری دندان. پوسیدگی اغلب در دندانهای پشت (مولر و پرمولر) شما اتفاق می افتد. این دندان ها شیارها ، چاله ها و جوش های مختلف و ریشه های متعددی دارند که می توانند ذرات غذا را جمع کنند. در نتیجه ، تمیز کردن آنها دشوارتر از دندانهای جلوی صاف و راحت است.
 • غذاها و نوشیدنی های خاص غذاهایی که به مدت طولانی به دندان های شما می چسبند – مانند شیر ، بستنی ، عسل ، شکر ، نوشابه ، میوه خشک ، کیک ، کلوچه ، آب نبات و نعناع سفت ، غلات خشک و چیپس – بیشتر از غذاها باعث پوسیدگی می شوند که به راحتی با بزاق شسته می شوند.
 • میان وعده یا جرعه جرعه مکرر. وقتی مرتباً میان وعده می خورید یا نوشیدنی های شیرین میل می کنید ، به باکتری های دهان سوخت بیشتری می دهید تا اسیدهایی تولید کند که به دندان های شما حمله کرده و آنها را فرسوده می کند. و نوشیدن نوشابه یا سایر نوشیدنی های اسیدی در طول روز به ایجاد یک حمام اسیدی مداوم بر روی دندان های شما کمک می کند.
 • تغذیه نوزاد هنگام خواب. وقتی به نوزادان بطری قبل از خواب پر از شیر ، شیر خشک ، آب میوه یا سایر مایعات حاوی قند می دهند ، این نوشیدنی ها ساعت ها هنگام خواب روی دندانهای آنها باقی می مانند و باکتری های ایجاد کننده پوسیدگی را تغذیه می کنند. این آسیب اغلب پوسیدگی دندان بطری کودک نامیده می شود. هنگامی که کودکان نوپا از نوشیدن یک فنجان حاوی نوشیدنی های پر از نوشیدنی پرسه می زنند ، ممکن است آسیب مشابهی داشته باشد.
 • مسواک زدن ناکافی. اگر به زودی پس از خوردن و آشامیدن دندان های خود را تمیز نکنید ، پلاک به سرعت تشکیل می شود و می توان اولین مراحل پوسیدگی را شروع کرد.

عوارض پوسیدگی دندان

 • مقدار کافی فلوراید دریافت نمی کنید. فلوراید ، یک ماده معدنی طبیعی است که از پوسیدگی جلوگیری می کند و حتی می تواند مراحل اولیه آسیب دندان را معکوس کند. فلوراید به دلیل فوایدی که برای دندانها دارد ، به بسیاری از منابع عمومی آب اضافه می شود. همچنین یک ماده رایج در خمیردندان و شستشوی دهان است. اما آب بطری معمولاً حاوی فلوراید نیست.
 • سن جوان تر یا مسن تر. در ایالات متحده ، حفره در کودکان و نوجوانان بسیار جوان شایع است. افراد مسن نیز در معرض خطر بیشتری هستند. با گذشت زمان ، دندان ها ممکن است ساییده شده و لثه ها عقب بروند ، در نتیجه دندان ها در برابر پوسیدگی ریشه آسیب پذیر می شوند. افراد مسن همچنین ممکن است از داروهای بیشتری استفاده کنند که جریان بزاق را کاهش می دهد و خطر پوسیدگی دندان را افزایش می دهد.
 • دهان خشک. خشکی دهان به دلیل کمبود بزاق ایجاد می شود ، که با شستن غذا و پلاک دندان از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند. مواد موجود در بزاق نیز به مقابله با اسید تولید شده توسط باکتری کمک می کند. برخی از داروها ، برخی شرایط پزشکی ، اشعه به سر یا گردن یا برخی داروهای شیمی درمانی می توانند با کاهش تولید بزاق ، خطر ایجاد حفره را افزایش دهند.
 • پرکننده های فرسوده یا دستگاه های دندانپزشکی. با گذشت سالها ، پر کردن دندان ها ضعیف می شود ، شروع به خراب شدن یا ایجاد لبه های ناهموار می کند. این اجازه می دهد تا پلاک به راحتی جمع شود و برداشتن آن دشوارتر می شود. دستگاه های دندانپزشکی می توانند به خوبی از بین بروند ، و باعث می شود پوسیدگی در زیر آنها شروع شود.
 • سوزش سردل. سوزش معده یا ریفلاکس معده (GERD) می تواند باعث جاری شدن اسید معده در دهان شما شود (ریفلاکس) ، مینای دندان های شما را از بین ببرد و باعث آسیب قابل توجه دندان شود. این امر باعث می شود که بیشتر عاج در معرض حمله باکتری ها باشد و باعث ایجاد پوسیدگی دندان شود. دندانپزشک ممکن است به شما توصیه کند با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا ریفلاکس معده دلیل از بین رفتن مینای دندان شماست یا خیر.
 • اختلالات اشتها. بی اشتهایی و پرخوری می تواند منجر به فرسایش و حفره دندان شود. اسید معده حاصل از استفراغ مکرر (پاکسازی) دندانها را شسته و حل مینا را شروع می کند. اختلالات خوردن نیز می تواند در تولید بزاق اختلال ایجاد کند.

عوارض پوسیدگی دندان

حفره و پوسیدگی دندان به قدری رایج است که ممکن است جدی نگیرید. و ممکن است فکر کنید که اگر کودکان دچار حفره در دندان های شیری خود شوند مهم نیست. با این وجود ، حفره ها و پوسیدگی دندان ها حتی برای کودکانی که هنوز دندان دائمی ندارند ، می تواند عوارض جدی و پایداری داشته باشد.

عوارض حفره ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد
 • آبسه دندان
 • تورم یا چرک در اطراف دندان
 • آسیب دیدگی یا شکستگی دندان ها
 • مشکلات جویدن
 • تغییر موقعیت دندان ها پس از از دست دادن دندان

هنگامی که حفره و پوسیدگی شدید می شود ، ممکن است موارد زیر را داشته باشید:

 • دردی که در زندگی روزمره اختلال ایجاد می کند
 • کاهش وزن یا مشکلات تغذیه ای ناشی از خوردن یا جویدن دردناک یا دشوار
 • از دست دادن دندان ، که ممکن است در ظاهر و همچنین اعتماد به نفس و اعتماد به نفس شما تأثیر بگذارد
 • در موارد نادر ، آبسه دندان – جیب چرکی که در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شود – که می تواند منجر به عفونت های جدی یا حتی تهدید کننده زندگی شود

پوسیدگی دندان شیری در کودکان


جلوگیری

رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند به شما در جلوگیری از پوسیدگی و پوسیدگی دندان کمک کند. در اینجا چند نکته برای جلوگیری از ایجاد حفره ذکر شده است. از دندانپزشک خود بپرسید کدام نکات برای شما بهتر است.

 • بعد از خوردن یا نوشیدن با خمیر دندانهای حاوی فلوراید مسواک بزنید. دندان های خود را حداقل دو بار در روز و به طور ایده آل بعد از هر وعده غذایی ، با استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. برای تمیز کردن بین دندان های خود ، از نخ دندان استفاده کنید یا از یک تمیز کننده بین دندانی استفاده کنید.
 • دهان خود را بشویید. اگر دندانپزشک احساس می کند که در معرض خطر ایجاد حفره هستید ، ممکن است به شما توصیه کند از دهانشویه با فلوراید استفاده کنید.
 • چکاپ مرتب دندان. تمیز کردن دندانها و معاینات منظم دهان و دندان را انجام دهید ، که می تواند از بروز مشکلات جلوگیری کند یا آنها را زود تشخیص دهد. دندانپزشک می تواند یک برنامه مناسب برای شما را پیشنهاد کند.
 • درزگیرهای دندان را در نظر بگیرید. سیلانت یک پوشش پلاستیکی محافظ است که روی سطح جویدن دندانهای پشتی اعمال می شود. این شیارها و شیارهایی را که تمایل به جمع آوری غذا دارند ، از مینای دندان در برابر پلاک و اسید محافظت می کند. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) مواد درزگیر را برای همه کودکان در سنین مدرسه توصیه می کند. قبل از تعویض درزگیرها ممکن است چندین سال دوام بیاورند اما باید مرتباً بررسی شوند.
 • مقداری آب شیر بنوشید. در اکثر منابع عمومی آب ، فلوراید اضافه شده است که می تواند به کاهش قابل توجه پوسیدگی دندان کمک کند. اگر فقط آب بطری می خورید که حاوی فلوراید نیست ، فواید فلوراید را از دست خواهید داد.
 • از میان وعده و جرعه جرعه کشیدن مکرر خودداری کنید. هر زمان که نوشیدنی دیگری غیر از آب می خورید یا می نوشید ، به باکتری های دهان کمک می کنید اسیدهایی ایجاد کنند که می توانند مینای دندان را از بین ببرند. اگر در طول روز میان وعده یا نوشیدنی می خورید ، دندان های شما دائماً مورد حمله قرار می گیرند.
علت پوسیدگی دندان
علت پوسیدگی دندان
 • غذاهای سالم برای دندان بخورید. بعضی از غذاها و نوشیدنی ها برای دندان های شما بهتر از بقیه هستند. از خوردن غذاهایی که به مدت طولانی در شیارها و چاله های دندان شما گیر می کنند خودداری کنید و یا بعد از خوردن آنها مسواک بزنید با این حال ، غذاهایی مانند میوه ها و سبزیجات تازه جریان بزاق را افزایش می دهند و قهوه ، چای و آدامس های بدون قند شیرین به شستشوی ذرات غذا کمک می کنند.
 • درمان های فلوراید را در نظر بگیرید. دندانپزشک شما ممکن است درمان های دوره ای با فلوراید را توصیه کند ، به خصوص اگر از طریق آب آشامیدنی حاوی فلوراید و سایر منابع فلوراید کافی دریافت نمی کنید. اگر خطر پوسیدگی دندان بسیار زیاد باشد ، وی ممکن است سینی های سفارشی متناسب با دندانهای شما را برای استفاده از فلوراید تجویز شده توصیه کند.
 • در مورد درمان های ضد باکتری س Askال کنید. اگر به خصوص در معرض پوسیدگی دندان آسیب پذیر هستید – به عنوان مثال ، به دلیل یک بیماری پزشکی – دندانپزشک شما ممکن است شستشوی دهان یا آنتی باکتریال های ویژه ای را برای کمک به کاهش باکتری های مضر در دهان توصیه کند.
 • درمان های ترکیبی جویدن آدامس مبتنی بر زایلیتول همراه با تجویز فلوراید و یک شستشوی ضد باکتری می تواند به کاهش خطر ایجاد حفره کمک کند.
اشتراک گذاری :

دیدگاه در"علت اصلی و علامت مهم پوسیدگی دندان"

دیدگاه خود را بنویسید