دکتر ایمان عمرانی – دندانپزشک در کرج

  • info@imanomrani.com
  • 09354100639

سیاه شدن لثه و تیرگی آن

سیاه شدن لثه

سیاه شدن لثه و تیرگی آن

سیاه شدن لثه و تیرگی آن

رنگ لثه در افراد مختلف متفاوت است. لثه های سیاه و سایر تغییرات در رنگ لثه می تواند ناشی از یک بیماری پزشکی ، دارو ، سیگار کشیدن یا سایر عوامل سبک زندگی باشد.

لثه ها بافت های سختی هستند که دندان ها را محاصره کرده و در جای خود نگه می دارند. رنگ آنها می تواند از قرمز یا صورتی تا قهوه ای یا سیاه باشد.

سلامت دهان و دندان برای رفاه عمومی ضروری است. تغییر در رنگ لثه می تواند نشان دهنده یک مشکل اساسی در سلامتی باشد ، بنابراین فرد باید برای تعیین علت با پزشک صحبت کند.

دلایل لثه سیاه

طیف وسیعی از شرایط وجود دارد که می تواند باعث ایجاد لثه سیاه شود ، از جمله:

۱. ملانین

بدن به طور طبیعی ملانین تولید می کند ، ماده ای که به پوست ، مو و چشم ها رنگ می بخشد. هرچه مقدار ملانین در بدن فرد بیشتر باشد ، موها ، پوست یا چشم های وی تیره تر می شود.

لثه های قهوه ای تیره یا سیاه ممکن است به دلیل وجود ملانین بیشتر در بدن در بدن فرد باشد. اگر لثه های شخص همیشه بسیار تاریک بوده است ، جای نگرانی وجود ندارد.

اگر رنگ لثه در طی مدت کوتاهی تغییر کند ، یا اگر تکه های سیاه روی لثه ظاهر شود ، احتمالاً توسط ملانین ایجاد نشده است و ممکن است یک مسئله پزشکی را نشان دهد.

۲. سیگار کشیدن

سیگار کشیدن می تواند باعث تغییر رنگ لثه شود. این به عنوان ملانوز سیگاری شناخته می شود.

سلولهای خاصی در بدن به نام ملانوسیت ملانین ایجاد می کنند. نیکوتین موجود در توتون و تنباکو می تواند باعث تولید ملانوسیت بیش از حد معمول شود.

ممکن است لثه ها بیشتر قهوه ای یا سیاه شوند. تغییر رنگ می تواند در لکه ها ظاهر شود یا کل قسمت داخلی دهان را تحت تأثیر قرار دهد. داخل گونه ها و لب پایین نیز ممکن است تغییر رنگ دهد.

پژوهش منبع مورد اعتمادارتباطی بین ترک سیگار و کاهش تغییر رنگ لثه پیدا کرده است. این نشان می دهد که لکه های تیره تر رنگ روی لثه ناشی از سیگار کشیدن قابل برگشت است.

سیاه شدن لثه
سیاه شدن لثه | تیرگی لثه

علت اصلی و علامت مهم پوسیدگی دندان


۳. دارو

از ماینوسیکلین برای درمان آکنه و برخی از عفونت ها مانند کلامیدیا استفاده می شود . یک عارضه جانبی غیر معمول ماینوسایکلین رنگدانه یا تغییر رنگ است که گاهی اوقات می تواند در دهان ایجاد شود.

فرد باید در مورد تغییر رنگ ناشی از داروها با پزشک خود صحبت کند ، زیرا داروهای جایگزین در دسترس است.

۴. خال کوبی آمالگام

یک خال کوبی آمالگام می تواند در هر جایی از دهان ظاهر شود اما معمولاً در کنار پر کننده ظاهر می شود. به نظر می رسد یک لکه سیاه ، خاکستری یا آبی درون دهان است.

آمالگام ترکیبی از فلزات است که برای ایجاد پر کردن و تاج استفاده می شود. اگر ذرات این ماده جدا شود ، می تواند در زیر پوست لثه خودنمایی کند.

برای خال کوبی آمالگام معمولاً نیازی به درمان نیست ، زیرا هیچ خطری برای سلامتی ندارد.


دندان و لثه سالم چه شکلی است


۵. التهاب لثه حاد نکروزان کننده حاد

التهاب لثه حاد نکروزان کننده حاد یک عفونت لثه است که به دهان ترانشه نیز معروف است. باعث تب ، لثه های دردناک و بوی بد دهان می شود. اگر لایه ای از بافت مرده روی لثه جمع شود ، عفونت می تواند لثه های سیاه یا خاکستری ایجاد کند.

دهان ترانشه در اثر رشد سریع باکتری ها در دهان ایجاد می شود که معمولاً به دلیل التهاب لثه است. باکتریها ممکن است به دلیل بهداشت نامناسب دهان ، استرس ، کمبود خواب یا رژیم غذایی ناسالم جمع شوند.

سیاه شدن لثه
سیاه شدن لثه | تیرگی لثه

علائم اولیه دهان ترانشه شامل خونریزی لثه ، بوی بد دهان ، بزاق دهان زیاد و احساس بیماری است. ممکن است در لثه ها در لبه دندان زخم ایجاد شود.

درمان ساده است. دندانپزشک دهان را تمیز می کند و ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند .

شستشوی دهان با دهان شویه دارویی و تمیز نگه داشتن دندان و لثه به جلوگیری از عفونت های مکرر کمک می کند.

۶. بیماری آدیسون

بیماری آدیسون بر غدد فوق کلیوی تأثیر می گذارد که هورمون های متنوعی ایجاد می کنند. این اختلال از تولید هورمون کافی این غدد جلوگیری می کند.

علائم اولیه شامل موارد زیر است:

  • خستگی
  • احساس تشنگی بیش از حد معمول
  • لاغری ناخواسته
  • بی اشتهایی
  • عضلات ضعیف شده

با پیشرفت بیماری آدیسون ، ممکن است فرد لثه ها و لب های تیره شده را تجربه کند. اصطلاح پزشکی این مورد hyperpigmentation است.

بیماری آدیسون و همچنین بر لب ها و لثه ها تأثیر می گذارد ، می تواند باعث ایجاد لکه های تیره پوست در سایر نواحی بدن شود. متداول ترین مکان هایی که ممکن است لکه های تیره ایجاد شود ، زانو ، مچ دست ، خطوط کف دست و اطراف زخم است.

بیشتر موارد بیماری آدیسون به دلیل مشکل در سیستم ایمنی بدن است. این امر باعث حمله بدن و آسیب رساندن به غدد فوق کلیه می شود.

بیماری آدیسون در صورت عدم درمان می تواند عوارض شدیدی ایجاد کند. اگر سطح هورمون خیلی پایین بیاید ، می تواند باعث بروز بحران آدرنال شود.

علائم بحران آدرنال شامل کم آبی شدید ، تنفس سریع و کم عمق ، خواب آلودگی و رنگ پریدگی و پوست نرم است. بحران آدرنال یک فوریت پزشکی است.

۷. سندرم پوتز-جگرز

سندرم پوتز-جگرز یک بیماری ژنتیکی است که می تواند خطر ابتلا به پولیپ یا سرطان را افزایش دهد .

یکی از علائم اولیه ، بروز کک و مک های آبی تیره یا قهوه ای تیره است. این موارد می توانند در دهان و همچنین پوست انگشتان دست و پا ظاهر شوند.

کک و مک Peutz-Jeghers به ​​طور معمول در کودکی ظاهر می شود و با افزایش سن از بین می رود. یکی دیگر از علائم اصلی خونریزی یا انسداد روده است که معمولاً در کودکی نیز رخ می دهد.

آزمایش ژنتیکی می تواند نشان دهد که آیا فردی به سندرم پوتز-جگرز مبتلا است یا خیر.

رفتار

درمان تیرگی لثه به چند موضوع  بستگی دارد. شرایطی مانند عفونت های لثه یا بیماری آدیسون معمولاً نیاز به درمان با دارو دارند.

ممکن است تغییرات در رنگ لثه را که ناشی از استعمال دخانیات است معکوس کنید. یک پزشک باید بتواند در مورد ترک سیگار مشاوره و پشتیبانی کند.

دندانپزشکان زیبایی ممکن است برای روشن شدن رنگ لثه ، سفید کننده لثه را ارائه دهند. با این حال ، سفید شدن می تواند به لثه آسیب برساند و فقط باید توسط یک متخصص ثبت نام شده انجام شود.

سیاه شدن لثه | تیرگی لثه

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید