دکتر ایمان عمرانی – دندانپزشک در کرج

  • info@imanomrani.com
  • 09354100639

دندان و لثه سالم چه شکلی است

دندان و لثه سالم چه شکلی است؟

دندان و لثه سالم چه شکلی است

دندان و لثه سالم چه شکلی است : اگر به دندان ها و لثه های خود توجه کنید، متوجه می شوید که نکات بهداشتی شما تا چه حد درست بوده و همچنین می توانید به سلامت کلی بدن خود پی ببرید. شاید با علائم رایج مشکلات دندانی مثل درد، ورم لثه و حساسیت آشنا باشید اما آیا تا به حال راجع به سلامت دندان ها و لثه ها فکر کرده بودید؟

علائم دندان و لثه سالم

توجه به علائم دندان و لثه باعث می شود از بسیاری از مشکلات در آینده جلوگیری کنید پس این بخش از سلامت دهان و دندان نمناک را با دقت بیشتری مطالعه کنید.

رنگ لثه سالم، صورتی روشن می‌باشد. البته رنگ لثه وابسته به‌نژاد ورنگ پوست نیز می‌باشد بطوری که در پوست‌های تیره‌تر ممکن است رگه‌هایی از رنگ قهوه‌ای در لثه دیده شود. رنگ صورتی روشن بیانگر جریان خون مناسب می‌باشد در صورتیکه جریان خون از اندازه طبیعی زیاد‌تر شود رنگ صورتی به سمت قرمز تغییر رنگ می‌یابد.

قوام لثه

قوام لثه در حالت طبیعی محکم می‌باشد ودرعین حال خاصیت ارتجاعی دارد بطوریکه با فشار ملایم نوک انگشت بر روی لثه فرورفتگی مختصری در آن ایجاد می‌شود که با برداشتن انگشت، فرورفتگی ایجاد شده از بین رفته ولثه به حالت طبیعی برمی گردد بدون اینکه خونریزی ایجاد شده باشد.

نمای لثه

نمای طبیعی لثه حالت دانه دانه یا پوست پرتقالی است: در آغاز بیماری‌های لثه با تغییر میزان مایع میان بافتی، نمای پوست پرتقالی بتدریج از بین رفته وحالت صاف ونازک ایجاد می‌شود.

شکل لثه

شکل لثه از برجستگی‌های ریشه و ناحیه گردنی دندان طبعیت می‌کند، بطوری که درنواحی که ریشه برجسته ترشده، لثه نیزبرجسته‌تر می‌گردد. درحاشیه دندان، لثه حالت کنگره دارد. لبه کنگره‌ای لثه حالت نازک ولبه چاقویی داشته وبه ملایمت برروی دندان قرارمی گیرد.

سایرخصوصیات

هیچ ناحیه قرمز نداشته، تورم والتهابی ندارد، هیچ درد وناراحتی ندارد.

علایم هشدار دهنده بیماری‌های لثه

۱) درهنگام مسواک ونخ زدن لثه‌ها شروع به خونریزی می‌کنند.
۲) لثه‌های قرمز، متورم
۳) لثه‌هایی که به نحوی از دندان جدا شده وفاصله گرفته‌اند.
۴) خروج چرک از میان لثه و دندان در هنگام فشردن انگشت بر روی لثه مجاور آن
۵) لق شدن دندان دائمی وحرکت مختصر آن
۶) هرگونه تغییردرجفت نمودن دندان‌ها، بدین معنی که فرد برای جلوگیری از ناراحتی یا درد گرفتن دندان نحوه جفت شدن دندانهارا تغییر می‌دهد.
۷) تغییرات در دندانهای مصنوعی متحرک یا ثابت ولثه مجاور آن «بطوریکه، مثلا در دندانهای مصنوعی متحرک فرد در گذشته مشکلی نداشته ولی اکنون دچاردرد وناراحتی شده است.
۸) بوی بد دهان که بیانگرباقی ماندن غذا درحفره‌های ایجاد شده می‌باشد که با روشهای معمول بهداشت دهان ودندان تمیز نمی‌شوند.
۹) احساس خارش در لثه ودراطراف دندان

بافت دندان و لثه سفت و صورتی

شاید مدت زمان زیادی را به این فکر کرده باشید که دندان و لثه سالم نیاز به توجه بسیار زیادی دارد. لثه های شما در سلامت دندانتان بسیار موثر هستند، لثه ها باید رنگ صورتی داشته باشند و قرمز یا سفید نباشند. بنابراین دستان خود را بشویید و انگشتانتان را در طول لثه بکشید، اگر لثه هایتان سفت هستند و هیچ گونه دردی احساس نمی کنید، علامت خوبی است.

همچنین باید به زبان و داخل دیواره های دهان خود توجه کنید؛ بافت داخل دهان نیز باید مثل لثه ها سفت و صورتی باشد، دهان شما باید مرطوب باشد زیرا بزاق به صورت مداوم در آن تولید می شود و باعث می شود که اجزای غذایی از لابه لای دندان ها پاکسازی شوند.

اگر دهان خشکی دارید، احتمالاً مشکلات دهانی شما و بیماری های دیگر مثل دیابت بیشتر خواهد بود. زمانی که دندان های خود را مسواک می زنید، حتماً باید به زبان هم توجه کنید و آلودگی های روی آن را پاکسازی کنید.


اهمیت انتخاب مسواک مناسب


دندان های سفت و محکم

دندان های شما نباید شل باشند، اگر دندان های تان لق می زنند، احتمالا نشان دهنده بیماری و مشکلی در لثه هایتان هست، بنابراین هر چه سریع تر باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

شل بودن دندان نشان دهنده این است که آن ها پوسیده و یا نیاز به پر کردن دارد که همین مشکلات باعث ایجاد باکتری و پلاک دندانی می شود. پس همیشه باید سفتی و محکم بودن دندنان خود را بررسی کنید.

بوی طبیعی تنفس دهان

اگر چه که شستن دهان، استفاده از خمیر دندان و آدامس باعث خوشبویی دهان می شود و احتمالاً در حالت طبیعی دهان شما بوی خوبی مثل بوی نعنا ندارد اما یک دهان سالم بوی خنثی دارد.

دهان هایی که حتی بعد از مسواک زدن و تمیز بودن بوی بسیار بدی دارند، احتمالاً باکتری زیر لثه ها گیر کرده و باعث بدبویی دهانتان شده است؛ همچنین پوسیدگی دندان را نیز به وجود خواهد آورد . زمانی که نخ دندان بکشید و به این بو های عجیب و غریب توجه کنید، متوجه علت آن می شوید و می توانید ذرات غذا را به خوبی از لابه لای دندان جدا کنید.


روند ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟

روند ایمپلنت دندان


دندان و لثه سالم چه شکلی است

خونریزی هنگام نخ دندان کشیدن یا مسواک زدن

زمانی که نخ دندان بکشید یا مسواک می زنید، حتماً به مقدار بسیار کم خون هم توجه کنید. دندان و لثه سالم نباید به طور منظم خونریزی داشته باشد. اگر این اتفاق برای شما رخ می دهد، آن را نادیده نگیرید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید و شرح حال خود را برای او توضیح دهید. حتی اگر مقدار خون بسیار کم باشد.

یکی از علل اصلی خونریزی دندان هنگام مسواک زدن وجود پلاک ها در خط لثه است، بنابراین حتما مطمئن شوید که به آرامی دندان خود را مسواک می زنید و سطوح آن را از آلودگی ها پاکسازی می کنید. مسواک زدن بسیار سفت و خشن باعث خونریزی لثه ها می شود و به دندان شما آسیب وارد می کند. پس حتماً با حرکت دایره ای شکل و آرام این کار را انجام دهید.

 

زبان سالم

زبان سالم با خودش علائمی به همراه دارد. زبان سالم رنگ صورتی دارد و مرطوب می باشد. اگر زبان شما سفید رنگ است، حتماً جرم ها و آلودگی هایی داخل آن گیر افتاده و نشان دهنده مشکلات پنهانی است.

پوسیدگی نداشتن دندان ها

بارها به این مسئله مهم در بخش سلامت دهان و دندان نمناک اشاره شده است که چکاپ های دندانی باعث می شود که از پوسیدگی ها، شکستگی ها و حفره های دندانی آگاه شوید. زمانی که کل دندان های شما سالم باشد، هیچ گونه پوسیدگی در آن دیده نمی شود زیرا تحت تاثیر حملات باکتری قرار نگرفته و همچنین نشان دهنده رعایت مناسب بهداشت است.


تحلیل لثه و علت آن

تحلیل لثه 


دندان و لثه سالم چه شکلی است

دندان های منظم

دندان هایی که به شکل منظم و مرتب کنار هم قرار گرفته باشند، راحت تر تمیز می شوند. در نتیجه اجزای مواد غذایی لابلای آن ها گیر نمی کند و باکتری روی آن ها تجمع نمی کند زیرا فضای بین آن ها متناسب است.

اگر دندان های شما مرتب نباشند، احتمالاً پوسیدگی بیشتری آن ها را تحت تاثیر خواهد داد. در چنین شرایطی با استفاده از براکت های ارتودنسی می توان دندان ها را ردیف و منظم کرد.

رنگ دندان

نمونه کار دکتر ایمان عمرانی
دندان و لثه سالم چه شکلی است

اگر یکی از دندان های شما تیره تر از دندان های دیگر است، احتمالا دلیلی برای این موضوع وجود دارد. شاید این رنگ تیره دندان نشان دهنده آسیب دیدگی های قبلی باشد که در چنین شرایطی معمولاً دردی احساس نمی کنید و ناراحتی هم ندارید زیرا عصب این دندان مرده و یا عفونتی در آن ها ایجاد شده که با مراجعه به دندانپزشکی می توانید مشکل را شناسایی کرده و برطرف نمایید

اشتراک گذاری :

دیدگاه در"دندان و لثه سالم چه شکلی است"

  1. […] بیماری لثه مشکلات پریو و مشکل در بافت های نگهدارنده دندان یعنی لثه و استخوان آلوئول موجب لقی دندان ها می شود. در درمان های ارتدنسی برای دندان های لق شده دندان ها پس از تثبیت در محل جدید مجددا سفت می شوند. […]

  2. […] و مواد معدنی مورد نیاز دهان و دندان : آیا دندان و لثه سالم می خواهید؟ اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما دارای […]

دیدگاه خود را بنویسید