دکتر ایمان عمرانی – دندانپزشک در کرج

 • info@imanomrani.com
 • 09354100639

تبخال و دندانپزشکی

تبخال و دندانپزشکی

تبخال و دندانپزشکی

تبخال و دندانپزشکی

چرا تبخال میزنیم و چرا زمان تبخال نباید به دندانپزشکی مراجعه کنیم؟

بیشتر دندانپزشکان با این مورد مواجهه شده اند که زمانی که بیمار به آن٬ها مراجعه می‌کند تبخال دارد‌، این موقعیت دندانپزشک از انجام کار دندانپزشکی برای این افراد خودداری می‌کند. در ادامه مطلب خواهیم فهمید که چرا تبخال می‌زنیم و چرا بهتر است در این موقعیت به دندانپزشکی نرویم .

تبخال چیست؟

عامل تبخال ویروسی از خانواده هر پس سیمپلکس است. این ویروس دو نوع یک و دو دارد (HSV2 بیشتر عامل زخم تناسلی است و HSV1، نوع دهانی را ایجاد می‌کند). تبخال کاملاً با آفت متفاوت است و حتی محل‌های بروز این دو با هم فرق دارند…هرپس لبیالیس در میان افراد جامعه یافته شایعی است.  ویروس‌های هرپس، سلول‌های عصبی را آلوده می‌سازند و ممکن است بطور مخفی در سلول‌های عصبی به حالت خفته درآیند. بر اثر تحریک (مانند استرس، بیماری زمینه ای مثل سرماخوردگی و …)، ویروس از حالت خفته به حالت فعال در می‌آید. ویروس از طریق آکسون‌های عصبی به پوست برمی‌گردد و در آنجا تکثیر پیدا کرده و ایجاد تب خال می‌کند. به طور میانگن تا سه بار درسال ممکن است با فعال شدن ویروس هر پس، ابتلا به تبخال در افراد ناقل ویروس مشاهده شود.

تبخال و دندانپزشکی
تبخال و دندانپزشکی

چرا تبخال می‌زنیم و آیا این بیماری قابل درمان است؟

همانطور که در بالا توضیح دادیم بیماری تبخال یک بیماری ویروسی است و عوامل زیادی می‌تواند موجب بروز تبخال در فرد شود.

اما این را باید بدانید که ویروس تبخال در بدن بعضی افراد به صورت نهفته وجود دارد و با عوامل خارجی مثل استرس ، سرما خوردگی ، نور آفتاب ،عادت ماهانه ، شوکه شدن و ترسیدن، خستگی بیش از حد و مراجعه به دندانپزشکی آلوده علائم خود را بروز می‌دهد.

این عارضه معمولاً بین دو تا سه هفته از شروعش، خودبه‌خود در افراد سالم برطرف می‌شود. افرادی که نقص ایمنی ندارند می‌توانند از دوکوزانول (بهنیل الکل) به‌صورت موضعی در محل زخم‌ها استفاده کنند؛ اما در بیماران دچار نقص ایمنی گاهی درمان ویروسی برای تبخال در نظر گرفته می‌شود. کسانی که بعد از مراجعه به دندانپزشک یا قبل از مراجعه (به دلیل استرس) تبخال می‌زنند می‌توانند داروها را به‌صورت پیشگیرانه با مشورت با دندانپزشک خود استفاده کنند.

تبخال و دندانپزشکی
تبخال و دندانپزشکی

اگرچه نمی‌توان تبخال را معالجه کرد یا به‌کلی از آن پیشگیری کرد، اما راه‌هایی وجود دارد که می‌تواند امکان بروز آن را کاهش دهد یا مدت بروز آن را محدود کند. پیشگیری از مبتلا شدن افراد غیر آلوده به ویروس با رعایت بهداشت فردی، کنترل عفونت شدید و رفع محرک‌های ویروس تبخال (مانند استرس، نور آفتاب و …) ممکن است. زمانی که زخم‌ها دردناک هستند از مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن، استامینوفن و … برای کاهش درد می‌توان استفاده کرد. در کودکان برای کنترل درد هرگز نباید از آسپرین استفاده کرد.

 

چرا این ویروس خطرناک است؟

برخی از افراد بر این باورند که تبخال زخم کوچکیست و خطر یا مشکلی نمی‌آفریند. ولی در واقع این ویروس در افراد سالم مشکل ایجاد نمی‌کند ولی در افراد سالمند و نوزادان باعث نقض سیستم ایمنی بدن شده و می‌تواند خطر آفرین باشد. ویروس تبخال یا هر پس پتانسیل انتقال بالایی به افراد دارد به همین دلیل برای جلوگیری از پخش شدن ویروس نیاز است که تدابیر بهداشتی در مورد بیماران مبتلا  انجام شود.
برای دندانپزشکان هم کار برای بیماران دچار تبخال عوارضی دارد و می‌تواند نوعی از زخم انگشت (به نام هرپتیک ویتلو) ایجاد کند.

آیا در زمان داشتن تبخال نباید به دندانپزشکی رفت؟

برخی از مراجعین که با درد شدید و غیر قابل تحمل مراجعه می‌کنند دندانپزشک می‌تواند با رعایت نکات زیاد ایمنی و کنترل عفونت برای بهبود خال بیمار کارهایی را انجام دهد. اما در مواردی که مشکل دندانی بسیا شدید نیست و می‌توان آن را به موقع دیگری موکول کرد، دندانپزشک بیماری که دچار ویروس تبخال است را نمیپزیرد و درمان را برای بعد از رفع کامل تبخال می‌گذارذ.

 

 

مقالات مرتبط

دکتر ایمان عمرانی

مشکلات رایج دهان و دندان

بلیچینگ دندان

ایمپلنت دندان

اشتراک گذاری :

دیدگاه در"تبخال و دندانپزشکی"

 1. تریا

  ممنونم از مقاله خوب و جذابتون

 2. حمید

  ممنونم دکتر من جز کسانی هستم که خیلی تبخال میزنم این مطلب برای خیلی مفید بود

 3. سمین

  ممنون دکتر بابت توضیحاتتون

 4. […] تبخال دهانی می تواند باعث شیوع تاول های پر از مایع در دهان یا لب شود که به مدت یک هفته تا ۱۰ روز ادامه دارد. با ترکیدن تاول ها ، دلمه ها چند روز بدون درد ادامه می یابند. این عفونت توسط ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد می شود. ویروس هرپس سیمپلکس به قدری رایج است که از هر پنج بزرگسال در ایالات متحده حداکثر چهار نفر این ویروس را دارند. اولین عفونت دهانی تبخال می تواند علائمی مانند آنفولانزا ، تاول و زخم در لثه و زبان ایجاد کند. اما ممکن است هیچ علائمی قابل توجه وجود نداشته باشد. […]

دیدگاه خود را بنویسید