دکتر ایمان عمرانی – دندانپزشک در کرج

 • info@imanomrani.com
 • 09354100639

تاثیر تغذیه بر سلامت دندان

تاثیر تغذیه بر سلامت دندان

تاثیر تغذیه بر سلامت دندان

خیلی از افراد بر این باورند که با استفاده از نخ دندان و مسواک وظیففه خود را در قبال نگه داری از دندان‌هایشان انجام داده‌اند . اما این یک باور غلط است . هرچند رعایت بهداشت دهان و دندان خیلی موضوع اساسی و مهمی است اما نمی‌توان تاثیر تغذیه بر سلامت دندان را نادیده گرفت.

چگونه تغذیه بر سلامت دندان تاثیر می‌گذارد؟

متخصصان تغذیه و رژیم غذایی می گوید بین غذایی که مردم می خورند و سلامت دهان و دندان آنها ارتباط زیادی وجود دارد.و این موضوع فقط به مواد غذایی که می‌خویرید ختم نمی‌شود بلکه زمان غذا خوردن شما نیز بر سلامت دندان شما تاثیر دارد . به عنوان مثال ، غذاهایی که به عنوان بخشی از وعده های غذایی مصرف می شوند نسبت به میان وعده ها در طول روز آسیب کمتری به دندان ها می زنند زیرا بزاق بیشتری هنگام غذا ترشح می شود. برای سالم نگه داشتن دندان های خود ، مقدار میان وعده هایی را که می خورید محدود کنید و گزینه های سالم تری مانند سبزیجات ، میوه ها یا پنیر را انتخاب کنید.

تغذیه و از دست دادن دندان

پوسیدگی دندان یکی از شایع ترین و نگران کننده ترین شرایط دهان و دندان است. پوسیدگی دندان هنگام تماس پلاک با قند موجود در دهان اتفاق می افتد که باعث حمله اسید به دندان می شود. اگر در رژیم غذایی خود کمبود برخی مواد مغذی دارید ، مقاومت در برابر عفونت برای بافت های دهان دشوارتر است. و این مسئله می تواند منجر به از دست دادن دندان شود.

بهترین مواد غذایی برای سلامت دندان

 • آب :

آب ، به خصوص اگر دارای فلوراید باشد ، بهترین نوشیدنی برای سلامت دندان شما است. فلوراید می تواند به مقاومت دندانها در برابر حملات اسیدی که منجر به ایجاد حفره می شود ، کمک کند . در بسیاری از  کشورها آب فلوئوریزه وجود دارد ، شما می توانید با نوشیدن آب از سینک آشپزخانه سلامت دندان‌های خود را بهبود ببخشید.

 • لبنیات:

اگر  حساسیت خاصی به استفاده از لبنیات ندارید ، شیر و سایر محصولات لبنی ، مانند ماست و پنیرها ، گزینه های خوبی برای سلامت دندان شما  هستند. لبنیات قند کمی دارند که برای سلامت دندان مفید است. این مواد غذایی همچنین حاوی کلسیم هستند که به تقویت دندان کمک می کند.

تاثیر تغذیه بر سلامت دندان
تاثیر تغذیه بر سلامت دندان
 • پروتئین های بدون چربی :

غذاهایی مانند ماهی ، گوشت ، مرغ ، تخم مرغ و شیر می توانند به دلیل داشتن پروتئین به تقویت دندان ها کمک کنند. برایدریافت بیشترین پروتئین سعی کنید از همه‌ی مواد غذایی حاوی پروئین استفاده کنید زیرا هرکدام خواص خاص خود را دارند.


پیشنمهاد نویسنده : آیا بلیچینگ دندان مضر است؟


تاثیر تغذیه بر سلامت دندان

 • میوه ها و سبزیجات دارای فیبر :

میوه ها و سبزیجات برای هر رژیم متعادل مهم هستند و به ویژه برای سلامت دندان مهم هستند . سبزیجات و میوه های سرشار از آب و فیبر به تعادل قند کمک کرده و دندان های شما را تمیز می کند. میوه ها و سبزیجات  همچنین می توانند باعث تولید بزاق دهان شوند ، که به کاهش اثرات منفی اسیدها کمک می کند. برخی از بهترین میوه ها و سبزیجات برای خوردن شامل سیب ، هویج ، کرفس و سبزیجات برگ دار است.

تاثیر تغذیه بر سلامت دندان

 • آجیل :

آجیل حاوی مواد معدنی و پروتئینی است که برای سلامت عمومی مهم است و همچنین دارای مزایای خاص بهداشت دهان و دندان است. باکتری‌هایی که باعث پوسیدگی دندان می شوند توسط کربوهیدرات ها فعال می‌شوند ، بنابراین گزینه‌های کم کربوهیدرات مانند آجیل می‌توانند لبخند شما را به بهترین شکل نشان دهند. آجیل همچنین به تولید بزاق کمک می‌کند.

افرادی که دچار بیماری لثه هستند چه مواد غذایی را نباید مصرف کنند؟

بیماری پریودنتال عفونت  لثه است. این بیماری معمولاً به صورت التهاب لثه (عفونت لثه) آغاز می‌شود ، اما در صورت عدم درمان مناسب به سرعت تشدید می شود. این عفونت باعث تحلیل لثه می‌شود که می‌تواند منجر به ریزش دندان شود. برخی از مواد غذایی وجود دارد که می‌تواند وضعیت را بدتر کند:

 • غذاهای اسیدی :

غذاهای اسیدی محیط مناسبی را برای باکتری ها ایجاد می کنند. غذاهایی مانند چای ، قهوه سیاه ، غذاهای مرکبات و سبزیجات انتخاب شده می توانند التهاب را تقویت کنند ، وضعیت را بدتر کرده و درمان را کند کنند.

تاثیر تغذیه بر سلامت دندان

 • شیرینی ها :

حتی اگر بیماری پریودنتال ندارید باید از مصرف شیرینی ها خودداری کنید. شکر دشمن شناخته شده دندان و لثه است زیرا می تواند بیماری لثه را تشدید کرده و منجر به پوسیدگی دندان شود. اما پرهیز از شکر بیش از حذف آب نبات و شیرینی از رژیم غذایی شماست. میوه ، نان سفید ، کره بادام زمینی ، سس ماکارونی و ماست می توانند حاوی مقادیر زیادی قند باشند. حتما قبل از خوردن برچسب ها را بررسی کنید تا بدانید که در واقع چه مقدار قند مصرف می کنید.

 • نوشیدنی های انرژی‌زا :

نوشیدنی‌های انرژی‌زا نه تنها پر از قند هستند ، بلکه اسیدیته آنها باعث فرسایش لثه ها و پوسیدگی دندان می شود. مارک‌هایی با کمترین میزان شکر پیدا کنید یا آن ها را با آب مخلوط کنید.

 • یخ :

 یخ در حالی که آب برای سلامت دندان مفید است ،  می تواند درد زیادی در دندان شما ایجاد کنند. این شرایط بر روی اعصاب لثه و دندان شما تأثیر می گذارد که باعث حساسیت بیشتر آنها می شود.

تغذیه ، همراه با نخ دندان و مسواک زدن ، می تواند سلامت دندان را بهبود بخشد. جستجوی مراقبت های بهداشتی منظم از دهان و دندان نیز برای کاهش سرعت پیشرفت هرگونه پوسیدگی دندان مهم است.

تاثیر تغذیه بر سلامت دندان

اشتراک گذاری :

دیدگاه در"تاثیر تغذیه بر سلامت دندان"

دیدگاه خود را بنویسید